10
strona główna

 

MALARZ MARCIN EUGENIUSZ KAZIMIROWSKI


Marcin Eugeniusz Kazimirowski syn Augusta i Marii z Kossakowskich,
urodził się w 1873 r. w Wygnance na Podolu, zmarł w 1939 r. w Białymstoku.


Eugeniusz Marcin Kazimirowski, malarz, urodził się 11 listopada 1873 r. w Wygnance (Podole). Studiował w Krakowie w WSSP w latach 1892-97 u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczakiewicza i w pracowniach T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. W 1896 r. otrzymał srebrny medal i stypendium TPSP we Lwowie.

W 1897 r. wyjechał do Monachium, gdzie uczył się najpierw w prywatnej szkole A. Azbego, później w akademii u J. C. Heiterlicha. Następnie udał się do Paryża, gdzie był uczniem prywatnej szkoły Baila. Powróciwszy do Krakowa studiował w II semestrze 1898/99 w WSSP w pracowni Wyczółkowskiego. W 1900 r. w czasie pobytu we Włoszech uczestniczył w kursie zimowym Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Do 1914 r. zasadniczo mieszkał w Krakowie, prowadząc jednak ruchliwy tryb życia, często Kraków na jakiś czas opuszczał. 

Od 1914 r. zamieszkał w Wilnie, gdzie pracował jako nauczyciel w seminarium nauczycielskim, a także był dyrektorem Teatru. Opracowywał scenografie do przedstawień teatralnych. Jest autorem wielu pejzaży Wilna i okolic, portretów i obrazów religijnych. Parokrotnie portretował J. Piłsudskiego. W 1934 r. na zlecenie księdza Michała Sopocki namalował obraz Jezusa Miłosiernego, według wskazówek św. siostry Faustyny Kowalskiej.

Dorobek malarski pozostawiony w Krakowie i we Lwowie zaginął w czasie II wojny światowej.  Zachowało się tylko kilka obrazów z okresu wileńskiego.

W 1936 r. Kazimirowski wyjechał do Białegostoku, gdzie również namalował kilkadziesiąt pejzaży, obrazów religijnych i portretów. Cały dorobek białostocki zaginął po jego śmierci. Zmarł 23 września 1939 r. i jest pochowany na białostockim cmentarzu farnym. (zobacz Obraz).


Fragment pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego namalowanego w 1934 r. w Wilnie.

 

 

<< spis treści
www.faustyna.eu

 

 

Prawa autorskie zastrzeżone © Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego
Kopiowanie tekstów i obrazu Jezusa Miłosiernego dozwolone wyłącznie
z podaniem pełnej nazwy źródła pochodzenia lub aktywnym linkiem do strony www.faustyna.eu